Kulturní dům

O kulturním domě

 

Ve středu Horního Jiřetína, nedaleko kostela Nanebevzetí Panny Marie nepřehlédnete novorenesanční budovu kulturního domu. Jeho historie se začala psát na konci 19. století, od kdy sloužil jako hotel. Jmenoval se Central a jako hotel sloužil až do čtyřicátých let dvacátého století. V průběhu druhé světové války se do společenského sálu nastěhovalo kino. Po válce se provoz kina krátce přerušil, pravidelně promítat se začalo zase od roku 1947.

 Novodobá éra kulturního domu započala v roce 2013. Kulturní dům se dočkal vnitřní rekonstrukce. Celkově se velký sál provzdušnil a stal se vhodným nejen pro plesy nebo koncerty, ale také pro přednášky, konference či jiné společenské akce. Mimo jiné, je hojně využíván místními spolky. Z bývalého restauračního zařízení v přízemí vyrostl zrcadlový sál pro gymnastky. Součástí kulturního domu byla a je také knihovna, která se podobně jako zasedací místnost nachází v blízkosti hlavního vchodu a spojovací chodby, která je využívána pro občasné výstavy. Vedle knihovny nelze opomenout nově zřízenou divadelní místnost, která zastřešuje aktivity místního amatérského divadla SchachTa. 

 

Jiří Beneš, kulturní referent 
Mobil: +420 725 136 863
Adresa: Horská 23/13, Horní Jiřetín, 435 43 
E-mail: kultura@hornijiretin.cz 

 

 

Kulturní dům, původně budova hotelu....
 

Ve středu Horního Jiřetína, nedaleko kostela Nanebevzetí Panny Marie, nepřehlédnete novorenesanční budovu kulturního domu. Její historie se začala psát na konci 19. století, od kdy sloužila jako hotel, a to až do čtyřicátých let dvacátého století. Jeho jméno Central bylo nepřehlédnutelné z vlakové trati spojující Osek a Chomutov, jež byla tehdy alternativou pro civilní a nákladní dopravu (převážně uhelných vlaků) a odlehčovala provozu na hlavní podkrušnohorské severozápadní dráze, která se táhla z Ústí nad Labem až do Karlových Varů.

V průběhu druhé světové války se do společenského sálu nastěhovalo kino. V Horním Jiřetíně se promítalo od dvacátých let, a to nejdříve v sále U Karbanů na dnešním náměstí 1. máje. Původní místo ale přestalo vyhovovat a hledal se prostor pro větší počet návštěvníků – do nového sálu se jich vešlo 311. Po válce se provoz kina krátce přerušil, pravidelně promítat se začalo zase od roku 1947. Od Karbanů se přestěhovaly také promítací stroje Ernemann 1 a Ernemann 2. První stroj se musel po nástupu zvukového filmu vyřadit, a tak až do roku 1958 promítal pouze Ernemann 2. 

S novými promítacími stroji přišlo i další stěhování, tentokrát přímo za kulturní dům do severní části budovy, kde do té doby bývaly pokoje pro hosty hotelu Central. Při příležitosti znovuotevření kina v roce 1958 byla nedaleko zadního vchodu do kulturního domu zasazena lípa, dnes je z ní mohutný strom. Po přestěhování kina se sál kulturního domu dále využíval ke společenským účelům a pravidelně ho naplňovaly desítky plesů, koncertů a v neposlední řadě se tu konaly tolik oblíbené „čaje“. 

Novodobá éra kulturního domu započala v roce 2013, kdy se vedení města rozhodlo rozšířit řadu svých zaměstnanců o kulturního referenta a svěřit mu kulturní a společenské dění v Horním Jiřetíně a Černicích. Město tak začalo řešit kulturní dění koncepčně a připravovat různorodé programy pro své obyvatele. 

Kulturní dům se dočkal vnitřní rekonstrukce. Celkově se velký sál provzdušnil a stal se vhodným nejen pro plesy nebo koncerty, ale také pro přednášky, konference či jiné společenské akce. Mimo jiné, je hojně využíván místními spolky.

Výraznými změnami prošla i další místa kulturního domu. Z bývalého restauračního zařízení v přízemí vyrostl zrcadlový sál pro gymnastky. Součástí kulturního domu byla a je také knihovna, která se podobně jako zasedací místnost nachází v blízkosti hlavního vchodu a spojovací chodby, která je využívána pro občasné výstavy. Vedle knihovny nelze opomenout nově zřízenou divadelní místnost, která zastřešuje aktivity místního amatérského divadla SchachTa.

Od roku 2013 navštívila kulturní dům dlouhá řada známých osobností a kapel. Mezi jinými zde vystupovali Laco Deczi, Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Zdeněk Troška, Josef Alois Náhlovský, Josef Klíma, Uršula Kluková, Radim Uzel, Vilém Čok, MessenJah, Ivo Šmoldas, Jaroslav Suchánek, Václav Upír Krejčí, Sto zvířat, Děda Mládek Illegal Band, Václav Neckář a Bacily, Maxim Turbulenc a další.

 

 

O kulturním doměO kulturním doměO kulturním doměO kulturním doměO kulturním doměO kulturním doměO kulturním doměO kulturním doměO kulturním doměO kulturním doměO kulturním doměO kulturním doměO kulturním domě
 

foto ©: Ibra Ibrahimovič